Huzur'um...

2 Nisan 2011 Cumartesi

1 NİSAN'DA NEDEN ŞAKA YAPIYORUZ?

1nisan 1 Nisan (Hile günü) ne nasil

Aslında bu yazıyı dün yazmam gerekiyordu.

ancak dün fırsat bulamadım...

ve gelelim konumuza...

1 Nisan’da Neden şaka yapıyoruz ?

1 Nisan’ın tarihçesi 15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.
En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde İncil “Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız BU akşam size bir şey yapmayacağım” der.
Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.
Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine
Müslümanlar “Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz” dediklerin de Haçlı ordusu komutanı “Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur” diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada şehit edilir.
İşte o gün bugündür 1 Nisan hristiyanlar arasında hile günü olarak kutlanmaktadır ve bu bir gelenek haline gelerek Günümüzde 1 Nisan şakası haline gelmiştir.
Maalesef hıristiyanları taklit etmeyi modernleşme sanan gafil müslümanlar arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce müslümanın katliam günü olan “1 Nisan”lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.4 yorum:

αѕαннαяα dedi ki...

:((( özenti toplumuz biz.

M.Yasir'in Annesi dedi ki...

malesef... :(

sevqililer günüydü.. yılbaşıydı vesaire derken iyice islamca yaşayışı unutur olduk...

ayse53 dedi ki...

Bende bu konuyu duymuştum ama tam ayrıntılarını bilmiyordum paylaştığınız için teşekkürler .....

Adsız dedi ki...

hiiiii !! vay adi insanlar...birde şimdi bunlar bunu bile bile..o gerçeğin verdiği zevkle şakalaşıyorlar he...kutlayan o gün şaka yapan müslümanlara yazıklar olsun...püüüüü...sinirlendim şimdi...

Related Posts with Thumbnails